ANT-500-201 LTE + GPS MIMO Antenna
Proxicast 3-in-1 Professional Low-Profile MIMO LTE + GPS Combination Screw Mount Vehicle Antenna
Add to Wish List
Our Quantity Discounts:
Quantity
5+
Price
Availability: 32 Item(s)
ANT-500-201
Add to Wish List
  • View all variations as list
Key Features
  • Combines 2 LTE + 1 GPS antennas into a single enclosure
  • Provides 2x2 MIMO capability on all LTE systems worldwide
  • Ultra low-profile 1.26 inch high rugged radome is perfect for transportation, telematics and remote monitoring applications
  • Extra long coax leads for large vehicles - buses, trains, trucks, vans, ambulances
  • Installs in minutes with just 1 hole. Includes all necessary cabling & hardware
Each antenna element includes a 5 meter (16.4 ft) low-loss pre-terminated coax cable.
The slim, durable ABS radome has the lowest profile (1.26 in) of any combo antenna and is fully waterproof. It's smooth dome withstands car washes and tree branches.
Installation requires only a 1.25 in diameter hole. The included rubber gasket, adhesive pad and mounting nut seal the opening from water and dust.
See full Specifications on the Documentation tab.
Also available with Wi-Fi elements.  See ANT-500-221.
ANT-500-201 Specifications
LTE Elements
Frequency Range
Includes all 3G & 4G/LTE/xLTE/AWS frequencies
698-960 & 1710-2700 MHz
Impedance
50 ohms
Antenna Gain
3 dBi x 2
Polarization
Linear
VSWR
< 2.0:1
Max Input Power
50 W
Connector
2x SMA Male on 16.4 ft (5m) of low-loss RG58U coax
GPS Element
Frequency Range
1575.42 MHz
Impedance
50 ohms
Antenna Gain
28 +/- 2dB Typical
Polarization RHCP
VSWR
< 2.0:1
Max Input Power
50 W
Connector
1x SMA Male on 16.4 ft (5m) of low-loss RG174 coax
Noise Figure 1.5 dB
DC Voltage 2.2 - 5.0 V
DC Current 5 - 15 mA
Mechanical
Material
Black  ABS / Brass / Steel / Rubber - RoHS compliant.
Ground Plane Integrated
Operating Temperature
-40C to +85C
Ingress Protection IP67 (waterproof)
Dimensions 143.6 x 32 mm (5.7 x 1.26 in) when mounted
Weight
0.9 kg (2 lb)
Mount
31 mm (1.25 inch) hole - nut, washer & adhesive included