PWR-SPCi-121207
interVOLT 12V DC Stabilizer / Voltage Regulator / Power Conditioner / Battery Charger (10-16 VDC Input - 12.5/13.6 VDC Output) - Heavy Duty 7A DC-DC Isolated - Model SPCi121207
Add to Wish List
Our Quantity Discounts:
Quantity
5+
Price
Availability: 26 Item(s)
PWR-SPCI-121207
Minimum quantity for "interVOLT 12V DC Stabilizer / Voltage Regulator / Power Conditioner / Battery Charger (10-16 VDC Input - 12.5/13.6 VDC Output) - Heavy Duty 7A DC-DC Isolated - Model SPCi121207" is 1.
Add to Wish List
Key Features
  • EXCELLENT LINE AND LOAD REGULATION - 7A continuous load rating. 93% efficiency. Highly stable under a range of input conditions (10 - 16 VDC).
  • SWITCH SELECTABLE OUTPUT VOLTAGE (12.5 or 13.6 V DC) - Galvanic isolation between input and output - Wide operating temperature (-25 to +45 C)
The SPCi122107 is galvanically isolated (input to output) and designed to protect equipment connected to 12 VDC power sources. Its switchmode design is more energy efficient with less heat dissipation than cheap linear voltage regulators.
Switch selectable output voltage (12.5 or 13.6) allows you to power sensitive 12V equipment directly, or provide clean power to general purpose 12V devices.
Innovative features. Rugged design. Simple installation. Peace-of-Mind.
Key Specifications
• Input Voltage: 10 - 16 VDC
• Output Voltage: 12.5 or 13.6 VDC (switch selectable)
• Current Rating: 7 Amps
• Efficiency: 93%
• Operating Temp: -25C to +45C
• Dimensions: 6.7 x 3.2 x 1.6 in (170 x 80 x 40 mm)
• Weight: 0.9 lbs (418 g)
• Overload, Short Circuit, Under Voltage, Polarity & Temperature Protection
• CE and C-Tick approvals
See full product specs on the Documentation tab.
Made in Australia
interVOLT Logo
Proxicast is an Authorized InterVOLT Reseller
SPCI-121207 Specifications
Input Voltage Range 10 – 16VDC
Output Voltage – Low Setting 12.5 VDC nominal
Output Voltage – High Setting 13.6 VDC nominal
Length Overall 170mm (6.690”)
Width Overall 80mm (3.150”)
Height Overall 40mm (1.575”)
Continuous Load Rating @ 30°C (80°F) 7 Amps @ 13.6VDC
Peak Load Rating @ 30°C (80°F)* 10 Amps @ 13.6VDC
Standby Current Draw <20mA
Power Conversion Efficiency @ 30°C (80°F) Typically 93%
Output Ripple Less than 20mV Peak to Peak
Operating Temperature -25°C to + 45°C
Operating Humidity Ideally less than 90%
Enclosure Material Marine grade aluminium dye anodised
End Cap Material Injection moulded electrical grade ABS/PC plastic
Terminal Cover Material Extruded temperature resistant ABS
Transient Voltage Protection Filtering – Purpose designed circuit
Overload/Short Circuit Protection Shutdown – Current sensing circuit (automatic reset)
Input Under Voltage Protection Shutdown – Voltage sensing circuit (automatic reset)
Over Temperature Protection Shutdown – Temperature sensing circuit (automatic reset)
Output Over Voltage Protection Internal Fuse – Latching Zener circuit (not user serviceable)
Input Reverse Polarity Protection Internal Fuse – Diode bypass circuit (not user serviceable)
Termination Power – 6-32 UNC H/D screw terminal
Conformity Australian AS/NZS CISPR 11. European EN55011. International CISPR11 and IEC61204-3.
Certification EMC – Australian C Tick mark & European CE mark
SKU: PWR-SPCI-121207
UPC: 617237749925
  • Title: interVOLT 12V DC Stabilizer / Voltage Regulator / Power Conditioner / Battery Charger (10-16 VDC Input - 12.5/13.6 VDC Output) - Heavy Duty 7A DC-DC Isolated - Model SPCi121207